Աշխարհի ամենահիանալի ապակե շիշն այստեղ է. Hyd րածին օգտագործելը, քանի որ օքսիդավորը միայն ջրի գոլորշի է արտանետում
Սլովենիայի ապակե արտադրող Ստեկլառնա Հռաստնիկը գործարկել է այն, ինչ կոչ է անում «աշխարհի ամենա կայուն ապակե շիշը»: Այն օգտագործում է ջրածնի արտադրության գործընթացում: Hyd րածինը կարող է արտադրվել տարբեր ձեւերով: Մեկը ջրի տարրալուծումն է թթվածնի եւ ջրածնի մեջ էլեկտրական հոսանքով, որը կոչվում է էլեկտրոլիզ:
Գործընթացի համար անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիան գերադասելի է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից, օգտագործելով արեւային բջիջներ `վերականգնվող եւ կանաչ ջրածնի արտադրությունը եւ պահումը հնարավոր դարձնելու համար:
Առանց ածխածնի շշերի հալած ապակու առաջին զանգվածային արտադրությունը ներառում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներ, ինչպիսիք են արեւային բջիջների օգտագործումը, կանաչ ջրածնի եւ թափոնների վերամշակված ապակուց հավաքված արտաքին օդափոխիչ:
Թթվածինը եւ օդը օգտագործվում են որպես օքսիդիչներ:
Ապակու արտադրության գործընթացից միակ արտանետումը ջրի գոլորշին է, քան ածխաթթու գազը:
Ընկերությունը մտադիր է հետագայում ներդրումներ կատարել արդյունաբերական մասշտաբի արտադրության մեջ, որոնք հատկապես նվիրված են կայուն զարգացմանը եւ ապագա ապամոնտաժմանը:
Գործադիր տնօրեն Պիտեր Կը ասում է, որ ապրանքներ արտադրել, որոնք էական ազդեցություն չեն ունենում ապակու հայտնաբերման որակի վրա, ինչը արժանի է դարձնում մեր քրտնաջան աշխատանքը:
Անցած մի քանի տասնամյակների ընթացքում ապակե հալման էներգետիկ արդյունավետությունը հասել է իր տեսական սահմանին, այնպես որ այս տեխնոլոգիական բարելավման մեծ կարիքը կա:
Որոշ ժամանակ մենք միշտ առաջնահերթություն ենք ունեցել արտադրության գործընթացում մեր սեփական ածխածնի երկօքսիդի արտանետումների կրճատմանը, եւ այժմ մենք շատ հպարտ ենք գնահատել շշերի այս հատուկ շարքը:
Մեր առաքելության առաջնագծում մնում է ամենաթափանցիկ ապակուց մեկը եւ սերտորեն կապված է կայուն զարգացման հետ: Տեխնոլոգիական նորամուծությունը առաջիկա տարիներին կարեւոր կլինի HRASTNIK1860- ի համար:
Այն նախատեսում է մինչեւ 2025 թվականը փոխարինել իր բրածո վառելիքի սպառման մեկ երրորդը `ավելացնել էներգաարդյունավետությունը 10% -ով եւ նվազեցնել իր ածխածնի հետքը ավելի քան 25% -ով:
Մինչեւ 2030 թվականը մեր ածխածնի ոտնահետքը կնվազի ավելի քան 40% -ով, իսկ մինչեւ 2050 թվականը այն կմնա չեզոք:
Կլիմայի օրենքն արդեն օրինականորեն պահանջում է, որ անդամ պետությունները մինչեւ 2050 թվականը հասնեն կլիմայի չեզոքությանը: Մենք կկատարենք մեր մասը: Վաղը ավելի լավ եւ ավելի պայծառ ապագա մեր երեխաների եւ թոռների համար, ավելացրեց պարոն Կը: